Čo je to úzkosť a kedy vyhľadať odbornú pomoc?

Môže vás upokojiť fakt, že pociťovať úzkostný pocit je normálne a plní viac dôležitých funkcií v našom živote. Náš nervový systém a mozog prirodzene reaguje zvýšením a následne znížením úzkostného pocitu, ktorý má napríklad praktickú funkciu navigovať nás v prostredí, v ktorom sa pohybujeme. Je potrebné odlíšiť ho od úzkosti pri úzkostných poruchách. Úzkosť sa často chybne zamieňa aj so strachom alebo stresom. Ako svoje emócie a stavy rozlíšiť?

Strach je viazaný na konkrétny objekt alebo situáciu a orientovaný viac na súčasnosť. Väčšinou trvá kratšiu dobu. Ak sa pozrieme na strach z biologického zmyslu, ide o vyhnutie sa život ohrozujúcej situácii a prežitie. Biologický zmysel úzkosti je zložitejší a komplexnejší.

Stres je psychická alebo fyzická reakcia na vnútorné alebo vonkajšie stresory. Ovplyvňuje skoro každý systém v tele a spôsobuje zmeny na našom cítení a správaní. Silný a dlhotrvajúci stres môže ovplyvniť naše psychické a fyzické zdravie.

Úzkostný pocit je orientovaný viac do budúcnosti a sprevádzaný očakávaním hrozby. Je emocionálnou odpoveďou. Napríklad občas sa môžeme obávať o naše zdravie, finančnú situáciu alebo o našich blízkych, pričom pociťujeme úzkostný pocit.

Úzkosť pri úzkostných poruchách je psychický stav, ktorý je sprevádzaný pocitom napätia, obavami alebo negatívnymi myšlienkami a fyzickými prejavmi ako napríklad intenzívne búšenie srdca. Zjavuje sa prevažne v situáciách, ktoré bežne nie sú objektívne nebezpečné. Napríklad aj pri tom, keď sa v bezpečnom priestore snažíte relaxovať. Má tendenciu prejavovať sa každý deň a časom sa zhoršovať. Takéto zhoršenie môžete pozorovať napríklad tým, že na začiatku vás úzkosť obmedzovala len v jednej oblasti vášho života a teraz vnímate, že vás obmedzuje aj v iných oblastiach. To sa deje vtedy, keď úzkosť podporujete. Takáto podpora môže byť napríklad vo forme vyhýbania sa. Úzkosť vytvára silnú motiváciu vyhnúť sa situácii, ktorú váš mozog chybne považuje za ohrozujúcu.

Ako sa úzkosť prejavuje?

Môžeme povedať, že úzkosť zahŕňa obavy a stres (alebo je ich prienikom) a je úzko spojená so strachom. Zároveň má fyzický, emocionálny a myšlienkový aspekt. Ak sa pýtate, čo to znamená, skúste si odpovedať na tri nasledujúce otázky pri svojej úzkosti:

1.Aké máte myšlienky?
2.Aké zmeny na tele pociťujete? Kde na tele ich pozorujete najviac?
3.Aké emócie pociťujete?

Úzkosť sa prejavuje cez naše myšlienky, fyzický stav a emócie. Na otázky ste si pravdepodobne odpovedali nasledovne:

1.Myšlienky – obavy, negatívne myšlienky, ktoré väčšinou nevieme zastaviť, katastrofizovanie
2.Fyzický stav – intenzívne búšenie srdca, zrýchlený tep, potenie, bolesť žalúdka alebo nadbrušná nepohoda, tlak na hrudi, sťažené a plytké dýchanie, svalové napätie, trasľavosť, problémy so spánkom
3.Emócie – pocit zmätenosti, strach, stres, smútok

Poznáme rôzne formy alebo typy úzkostných porúch a podľa toho sa rozlišujú a dopĺňajú aj vyššie uvedené prejavy úzkosti. V našej praxi sa najčastejšie stretávame s úzkostnými poruchami, pri ktorých sa úzkosť prejavuje napriek tomu, že nie je vyvolaná konkrétnou situáciou. Do tejto kategórie zaraďujeme panickú poruchu a generalizovanú úzkostnú poruchu. Často sa stretávame aj so sociálnou fóbiou.

Kedy je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

– Ak vám úzkosť bráni robiť aktivity, ktoré ste doteraz robili.
– Ak pociťujete, že vás úzkosť obmedzuje každý deň v každodenných/bežných činnostiach.
– Ak máte pocit, že sa úzkosť zhoršuje a prejavuje aj v iných činnostiach alebo oblastiach vášho života.
– Ak mate problém so spánkom – neviete zaspať, často sa budíte alebo maté strach a myšlienky, či večer zaspíte.
– Ak pociťujete, že vaše negatívne myšlienky neviete dostať pod kontrolu a zhoršuje sa to.

Všeobecne môžeme povedať, že je to v poriadku, pokiaľ vás úzkosť neobmedzuje žiť váš život plnohodnotne a nenarúša vám každodenný život.

Ako zvládať úzkosť?

Pre zvládanie obáv a negatívnych myšlienok sa budeme spoločne učiť kognitívne zručnosti a tak meniť spôsob vášho myslenia. Pre zvládanie fyzických prejavov sa budeme učiť ako telo upokojiť a uvoľniť.

Úzkosť nemusí prevziať kontrolu nad vaším životom.

Dohodnite si s nami sedenie.

Kontakt

Kontaktné údaje

Simona Wenhardtová

Rezervovať sedenie

Kde nás nájdete?