3 dôvody prečo máte obavy

Obavy sú spôsob alebo forma myslenia, pri ktorej si predstavujeme budúci výsledok situácie. Tento očakávaný výsledok situácie je väčšinou negatívny. Pociťujeme pri tom hrozbu alebo nebezpečenstvo. Môžeme povedať, že obavy sú myšlienkovým prejavom strachu. Ťažko ovládateľné a pretrvávajúce obavy sú príznakom generalizovanej úzkostnej poruchy.

Stres je fyzickou odpoveďou na situáciu, ktorú vnímame ako ohrozujúcu. Táto situácia nemusí byť len externá. Fyzicky reagujeme aj na emocionálne alebo kognitívne ohrozenie. Znamená to, že v našom tele sa môže spustiť fyzická reakcia aj na negatívnu emóciu alebo myšlienku, napríklad vo forme intenzívneho búšenia srdca alebo plytkého a sťaženého dýchania.

1.RIEŠENIE PROBLÉMU

Prvým dôvodom je riešenie problému. Obavy predpokladajú problém a hľadajú cesty, aby sme problémom predišli. Táto funkcia je užitočná, avšak niekedy sa stáva, že z užitočnej funkcie sa stane nezdravý návyk. Stáva sa to vtedy, keď si neustále predstavujeme, že každá situácia dopadne podľa najhoršieho scenára. Vtedy má naše telo vždy spustenú stresovú odpoveď a tak sa po celý čas cítime úzkostne. V tomto stave nie sme schopní riešiť problémy alebo hľadať také cesty, aby sme problémom predišli a cítime len negatívne emócie.

Naša dobrá schopnosť predstavovať si budúcu situáciu nie je v tomto prípade používaná užitočne. V našom centre sa snažíme klientov naučiť pracovať s tým takým spôsobom, aby im to neubližovalo a pomáhalo.

2.VYHNUTIE SA NEGATÍVNEMU VÝSLEDKU

Náš mozog nemá rád nepredvídateľnosť. Chybne si myslí, že vďaka obávam sa vyhneme zlej situácii. Naša myseľ nemá rada náhodnosť a preferuje mať veci pod kontrolou. My sami radi poznáme dôvody, prečo sú veci tak, ako sú, respektíve prečo sa veci dejú tak, ako sa dejú.

Povedali ste si niekedy, že radšej sa budete obávať dopredu, ako by ste mali byť nemilo prekvapený, keď sa nebudete obávať a stane sa niečo zlé? 

Mylne si tak myslíte, že príprava a ochrana pred negatívnym výsledkom znamená myslieť dopredu na najhoršie a že myslenie len na dobrý výsledok znamená, že sa vždy udeje niečo zlé. Mozog si tak urobil spojenie medzi obávaním sa a zlé veci sa neudejú a chybne sa naučil, že je to užitočné. Preto to opakuje aj v iných situáciách, až sa z toho stane návyk. Takýto návyk a neustále obavy zvyšujú stres a úzkosť.

3.VYHÝBANIE SA NEGATÍVNYM EMÓCIÁM

Obavy nám hovoria, že je lepšie vyhnúť sa napríklad úzkosti alebo smútku. Pokiaľ máme skúsenosť s negativnou emóciou alebo situáciou, obavy použijeme k tomu, aby sme našu pozornosť odvrátili od našich emócií. Táto funkcia vyhýbania sa môže byť užitočná krátkodobo, avšak z dlhodobého hľadiska sa budeme cítiť oveľa horšie.

U nás sa spoločne môžeme naučiť, ako zmeniť myslenie tak, aby ste sa obávali menej a aby vám tieto funkcie neubližovali a pomáhali. 

Dohodnite si s nami úvodné sedenie v našom rezervačnom systéme tu. Online úvodné sedenie je teraz bezplatné.

Kontakt

Kontaktné údaje

Simona Wenhardtová

Rezervovať sedenie

Kde nás nájdete?